3. Pneumatikus membránszivattyú jelleggörbéje és kiválasztása

A szivattyú kiválasztás folyamata az első és egyben legfontosabb lépés amivel szembe kerülünk, ha egy új felhasználású szivattyút szeretnénk beszerezni. Ehhez elengedhetetlen ismerni a szivattyú jelleggörbéjét is. A kiválasztás folyamata a következő:

  • Anyagminőségek kiválasztása
  • Szivattyú méret kiválasztása
    • Szállítandó mennyiség
      • Azt befolyásoló tényezők
    • Emelőmagasság
    • Levegőfogyasztás

Anyagminőség kiválasztása

Ahhoz, hogy szivattyúnk hosszú és hibamentes élettartammal rendelkezzen nem elég csak az szállító kapacitást és az emelőmagasságot figyelembe venni, hanem fontos nulladik lépés az anyagválasztás.

A legtöbb meghibásodás a nem megfelelő anyagválasztásra vezethető vissza. A nedves alkatrészeknek ellen kell állniuk a szállítandó közeg kémia és fizikai tulajdonságainak, mint pl. a korrózió vagy a koptató hatás. A biztos anyagválasztás érdekében ma már rengeteg anyag kompatibilitási táblázat található az interneten, de a legtöbb szivattyú gyártó is rendelkezik saját táblázattal valamint tapasztalattal a megfelelő választáshoz.

A szivattyú jelleggörbéje

Ha megtörtént a megfelelő anyagok kiválasztása, utána már rátérhetünk a szivattyú működési paramétereivel foglalkozni. Mivel pneumatikus szivattyúkról beszélünk, tehát levegő meghajtású szivattyúkról ezért fontos, megfelelő nyomású táplevegő. Azt, hogy mennyit „fogyaszt” egy szivattyú adott működési paraméterek mellett, leolvashatjuk annak jelleggörbéjéről.
Egy pneumatikus membránszivattyú jelleggörbéje a következőképpen néz ki:

A görbe függőleges tengelyéről leolvashatjuk az emelőmagasságot nyomásban kifejezve (1 bar = 10 méter), a vízszintes tengelyről pedig a szállított mennyiséget. Ezek metszéspontjain, jelen esetben különböző színnel megkülönböztetve leolvashatjuk, hogy mekkora nyomású és milyen mennyiségű levegő szükséges a szivattyú működtetéséhez.

A szivattyú méret kiválasztása

Megfelelő szivattyú méret kiválasztása a szükséges működési paraméterek függvényében történik

Szállítandó mennyiség a vízszintes tengelyen.

A szivattyú hosszú élettartama érdekében a szivattyú maximális szállított mennyiségnek legalább a másfelszeresének kell lenni, mint a kívánt szállítandó mennyiség. Ellenkező esetben a magas ütemszám miatt a membrán hamarabb elszakadhat.

Figyelembe véve az anyag viszkozitását.

Ha figyelembe vesszük a közeg viszkozitását, a következő ábrák alapján alakul a szállítandó mennyiség értéke.

Figyelembe véve a szükséges felszívást.

A felszívás függvényében a fenti ábra alapján alakul a szállítandó mennyiség értéke.

Emelőmagasság a függőleges tengelyen.

A függőleges tengelyről olvasható le az emelőmagasság értéke nyomásban, tehát 1 bar nyomás 10 méter emelőmagasságnak felel meg.

Ezekhez közös pontján található levegő „fogyasztás”.

A föntebbi két érték metszéspontjánál található a szivattyú ideális működési pontja, amelyről leolvasható és milyen mennyiségű és mekkora nyomású levegő szükséges a szivattyú megfelelő működéséhez.

Ezek a pontok alapján lehet egy pneumatikus membránszivattyúk kiválasztani.

KAPCSOLÓDÓ TERMÉKEK